December, posledný mesiac v kalendári, plnenie nedokončených úloh, predsavzatí, zhon, ale predovšetkým aj veľká radosť v spojení s blížiacimi sa vianočnými sviatkami. K tomu už neodmysliteľne patrí zásobovanie našich domácností s rozmanitými dobrotami určenými predovšetkým na štedrovečerný či silvestrovský stôl. Na to všetko sa tešíme nielen my ľudia, ale chuť uchmatnúť si niečo z neho sa zaleskne v nejedných očiach nášho štvornohého kamaráta. Na čo si ale dať pozor aby sme si pokojnú atmosféru Vianoc nenarušili neočakávanou návštevou veterinárneho lekára?
Prinášame Vám zoznam toxických potravín a v nich obsiahnutých látok s ich účinkom na organizmus po požití u psov a mačiek.
Avokádo - vo väčšom množstve spôsobuje zvracanie, hnačku a poškodenie srdca.
Alkohol - môže spôsobiť celý rad vážnych zdravotných problémov, pričom najčastejšími príznakmi sú zvracanie, depresia, viditeľné závraty a ťažkosti s dýchaním. Obzvlášť preto odporúčame nenechávať osamotený pohárik v štvornohej spoločnosti 😊
Hrozno a hrozienka - vedci zistili, že kyselina vínna v závislosti od jej obsahu v sušených hrozienkach alebo čerstvom hrozne spôsobuje u psov zlyhanie obličiek. K príznakom patrí najmä zvýšený pocit smädu, zvracanie a hnačka.
Cibuľa a cesnak - obsahujú látky spôsobujúce deštrukciu červených krviniek, čo môže viesť k život ohrozujúcej anémii
Čokoláda - či už použitá v koláčoch alebo nedojedený Mikuláš, v čokoláde je obsiahnutá látka teobromín. V závislosti na prijatom množstve teobromínu dochádza k intoxikácii, pričom k príznakom otravy patrí najmä zvracanie, hnačka, nepokoj, zvýšenie tepovej frekvencie či zvýšené močenie. V najhoršom prípade môže dôjsť až k zlyhaniu srdca. Medzi čokolády s najvyšším obsahom teobromínu patrí najmä čokoláda na varenie.
Makadamiové oriešky nie sú len rizikom zadusenia. Obsahujú taktiež toxické látky, ktoré majú za následok príznaky zvýšenej teploty, zvracania a apatie.
Xylitol je látka obsiahnutá v žuvačkách, niektorých druhoch arašidového masla a sladkostiach. Je extrémne toxický pre psy a spôsobuje hypoglykémiu, teda nízku hladinu cukru v organizme. Sprievodné príznaky zahŕňajú kŕče, zlyhanie pečene a dokonca až smrť.
Mastné klobásky a tzv. tučné jedlá môžu u niektorých citlivejších plemien vyvolať podráždenie žalúdka či pankreatitídu (zápal podžalúdkovej žľazy). Jedná sa o veľmi bolestivé stavy spojené s úporným zvracaním, hnačkou, nechutenstvom, apatiou. Radšej sa vyvarujte pokušeniu odmeniť chlpáča klobáskou, pretože pri ťažkom priebehu môže byť stav i život ohrozujúci.
Čo ale ak môj pes alebo mačka požila potravinu z vyššie uvedených?
Neváhajte sa ihneď obrátiť na pomoc veterinárneho lekára, telefonicky skonzultujte závažnosť situácie, pripravte si odpovede na otázky, kedy a čo zviera zožralo a v akom množstve. Doma môžete ako prvú pomoc použiť čierne uhlie, alebo detoxikačné pasty ako je Enterozoo gél. Pri otravách o prognóze rozhoduje viac faktorov a dôležitý je čas, keď si nie ste istý radšej vyhľadajte bezodkladne pomoc veterinárneho lekára.
Commentaires