Veterinárna medicína považuje vakcináciu mačiek k najzásadnejšiemu preventívnemu úkonu.
ZÁKLADNÁ VAKCINAČNÁ SCHÉMA MAČIATOK (PRVÉ VAKCINÁCIE):
vakcinácia (infekčné ochorenia mačiek) cca 9. - 11. týždeň veku
vakcinácia (infekčné ochorenia mačiek) cca 12. - 14. týždeň veku
besnota cca 16. týždeň veku
medzi očkovaniami sa dodržiava časový interval 3 - 4 týždne
kompletné preočkovanie (infekčné ochorenia + besnota) je o 1 rok a následne 1x ročne
veterinárny lekár vždy stanoví individuálnu schému pre Vašu mačičku
Zo zákona je pre majiteľov mačiek povinné iba očkovanie proti besnote. My však odporúčame očkovať mačičky aj proti základným infekčným ochoreniam.
BESNOTA:
Je to vírusové, smrteľné ochorenie, prenosné aj na človeka a iné zvieratá. K nákaze dochádza prenosom slín (uhryznutím) od nakazeného zvieraťa. Ochorenie postihuje najmä nervový systém. Klinickými príznakmi sú agresivita, rozšírené zrenice, nadmerné slintanie, ochrnutie, zášklby, kŕče až úhyn.
Vakcíny proti besnote existujú s platnosťou 1 alebo 3 roky. Pokiaľ cestujete s Vašou mačičkou do zahraničia, je potrebné preočkovanie proti besnote každý rok a jeho zápis do jej pasu.
ZÁKLADNÉ INFEKČNÉ MAČACIE OCHORENIA (VAKCÍNA RCPCH)
INFEKČNÁ PANLEUKOPÉNIA (FPV, MAČACÍ MOR):
Toto vírusové ochorenie je silne nákazlivé a veľmi rýchlo sa šíri v neočkovanej populácii mačiek. Najčastejšie postihuje malé mačiatka, cca od 6. týždňa veku, mnohokrát je ochorenie smrteľné. Prejavmi ochorenia sú vodnatá hnačka, veľakrát krvavá, úporné zvracanie, silná dehydratácia. Ak dôjde k nákaze u gravddnej mačky, väčšinou potratí, avšak ak porodí, mačatá sú postihnuté.
INFEKČNÁ RINOTRACHEITÍDA (FHV, HERPESVIRÓZA) A INFEKČNÁ CALICIVIRÓZA (FCV):
Tieto dve vírusové ochorenia častokrát prebiehajú spolu a ťažko ich príznaky niekedy odlíšiť. Dochádza k zápalu ústnej dutiny (boľavé vredovité lézie na jazyku, ďasnách), zápalu očných spojiviek, nádche a horúčke. K nákaze veľakrát dôjde aj nepriamo - z prostredia. Častokrát je priebeh ochorenia dlhý, chronický.
CHLAMYDIÓZA (CHLAMYDOPHILA FELIX):
Toto bakteriálne ochorenie spôsobuje najmä problémy s hornými cestami dýchacími a očami - výtoky z nosa a očí, zápal spojiviek, nádchu, kašeľ. Neliečené ochorenie však môže vyústiť do zápalu dolných dýchacích ciest (priedušiek a pľúc).
DOPLNKOVÉ INFEKČNÉ MAČACIE OCHORENIA
Comments